četrtek, november 25, 2010
torek, november 23, 2010
Nova priložnost za evropsko prepoznavnost - Večer, 23.11.2010
Čeprav je Maribor že prejel naziv Evropska prestolnica mladih 2013, bodo konkretni načrti in finančni okviri znani šele prihodnje leto
Mestna občina Maribor (MOM) je bila na zaključni prireditvi Evropskega mladinskega foruma v Ukrajini prejšnji teden, kot smo že poročali, med enajstimi prijavljenimi evropskimi mesti izbrana za Evropsko prestolnico mladih 2013. "Maribor je bil izbran predvsem zaradi vključenosti mladih v proces priprave projekta in sodelovanja različnih organizacij in skupin mladih. Kandidatura je izžarevala prepoznavnost na vsaki točki," je na včerajšnji tiskovni konferenci izpostavil Tine Radinja iz Evropskega mladinskega foruma.
Mesto ima s pridobitvijo naziva možnost, da lokalnim, regionalnim, nacionalnim in tudi evropskim institucijam predstavi raznolik program, s katerim omogoča in vzpodbuja aktivno udeležbo mladih na različnih področjih družbenega življenja. Mariborski župan Franc Kangler pa v tem vidi priložnost celotne Slovenije. "Ta izziv lahko vsi skupaj izkoristimo za povečan ugled, prepoznavnost v evropskem prostoru, za večjo medijsko in turistično promocijo, predvsem pa, da izpostavimo mladinsko problematiko pri nas in v Evropi." Z nazivom želijo na mariborski občini torej izboljšati kakovost življenja in omogočiti večjo vključenost mladih v procese odločanja na lokalni ravni, ob tem pa bi radi uveljavili tudi blagovno znamko Mladim prijazno mesto ter kot zgled dobre prakse dali vzor tudi drugim slovenskim občinam.
"Želimo vzpodbuditi, da tudi preostala mesta pričnejo implementirati politike, ki bodo medsektorske in bodo mladim omogočale ustvarjalno, polnopravno vključitev v družbo," pojasnjuje Aleš Novak, direktor Urada za kulturo in mladino. Do leta 2011 bodo izdelali strateški načrt, ki vključuje različna področja mladinskih politik. "Program je kompleksen, vključuje med drugim lokalni strukturiran dialog, promocijo aktivne udeležbe mladih, decentralizacijo aktivnosti mladih, prostovoljstvo, mobilnost, medkulturno sodelovanje, povečanje zaposljivosti. Ta naziv pomeni zavezo in odgovornost, čaka nas še veliko trdega dela," nadaljuje Novak. Na občini o finančni plati tega obširnega projekta še ne dajejo podatkov. Več naj bi bilo namreč znano šele prihodnje leto, ko bo oblikovan tudi podrobnejši načrt. "Lahko samo potrdim, da imamo dobro izdelano mladinsko infrastrukturo, predvsem računamo na nekatere nove objekte na območju Pekarne, pa tudi tiste, ki so namenjeni projektu Evropska kulturna prestolnica. Mesto torej ima priložnosti, izzive pa moramo sami izkoristiti," še meni mariborski župan.
JASMINA ZAVRŠNIK
petek, november 19, 2010
Promoviraj se - Večer, 19.11.2010
Mladinski informacijsko-svetovalni center Infopeka v sodelovanju z Društvom za osebnostno rast Tara za mlade iskalce zaposlitve pripravlja brezplačne izobraževalne delavnice za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Promoviraj se. Udeleženci bodo izvajali vaje, predstavitve, simulacije, nastope, delavnice, diskusije in zabavne aktivnosti za izboljšanje zaposlitvenih možnosti, izdelali bodo tudi predstavitveno mapo in sodelovali pri snemanju kratkega dokumentarnega filma. Prvo srečanje bo v ponedeljek, 22. novembra, od 10. do 16. ure v dvorani Gustaf v mariborski Pekarni (Ob železnici 16). Sklop delavnic, ki jih bo vodila Suzana Petek, predsednica Društva za osebnostno rast Tara, bo nato vsak ponedeljek ob istih urah do vključno 20. decembra.
Delavnica za izboljšanje zaposlitvenih možnosti - Dnevnik, 09.11.2010
Delavnica za izboljšanje zaposlitvenih možnosti
Aktualno - torek, 09.11.2010 11:03 Tekst: (slo)
Maribor - V ponedeljek, 22. novembra, bo v dvorani Gustaf mariborske Pekarne med 10. in 16. uro potekalo prvo srečanje projekta za mlade »Promoviraj se!«. Gre za sklop izobraževalnih za izboljšanje zaposlitvenih možnosti mladih.
Slika je simbolična. (Foto: dokumentacija Dnevnika)
Namen projekta je pridobitev znanj in veščin za izboljšanje zaposlitvenih možnosti, bogatenje komunikacijskih in predstavitvenih sposobnosti, povečanje samostojnosti in iznajdljivosti mladih ter njihove samopodobe. Tokratno delavnico bo vodila Suzana Petek, predsednica Društva za osebnostno rast Tara, ki bo udeležence v okviru skupinskega dela, igranja vlog, interaktivnih vaj in drugih načinov izobraževanja z osnovnimi znanji in veščinami za izboljšanje njihove zaposlitvene možnosti. Udeleženci bodo tako ob koncu delavnice vedeli, kako lahko prepoznajo svoje socialne, civilne in kulturne kompetence, kako oblikujejo osebno mapo za pomoč pri predstavitvah na trgu dela, kako se lotijo sistematičnega postavljanja ciljev ter kako se pripravijo na razgovor.
sreda, november 17, 2010
Mehki terorizem večnega borca Marka Breclja - Večer, 12.11.2010
"Na tem mestu, ko sem prišel dve uri prepozno v šolo, me je pričakala moja mati Branka. Čisto sama sva bila v avli. Naenkrat me je začela mlatiti z marelo, jaz pa sem samo stal tam in prenašal zasluženo kazen," med sprehajanjem po prostrani avli mariborske II. gimnazije spomini prevzamejo Marka Breclja. "In tukaj smo izvedli performans z aviončki," s kazalcem nakaže na prostor med vhodom in vrati v eno izmed učilnic. "Sošolce sem našuntal, da si iz spričeval naredimo aviončke, nato pa smo jih metali po avli," nadaljuje Brecelj. Koprski kantavtor in večni borec proti zatiranju mladinske kulture je posledice svojih domislic na lastni koži občutil že v časih, ko je obiskoval Drugo gimnazijo. Vzgojno-represivno vlogo policijskih intervencij, ki redno spremljajo njegove dogodke v Mladinskem kulturnem centru v Kopru, sta takrat v mehkejši obliki prevzela kar njegova starša, ki sta bila na isti šoli zaposlena kot učitelja. "Na predlog svojega lastnega očeta sem takrat dobil drugi in zadnji ukor. Prvega sem namreč dobil zaradi zamujanja," zaključi z obujanjem spominov in se odpravi na oder.
Že čakanje na sredin nastop Marka Breclja v amfiteatru gimnazije gledalca mehko vpelje v brecljevski "nič nas ne sme presenetiti" stil koncertiranja. Odločil se je, da prekrši eno od osnovnih taktik nastopajočih glasbenikov, ki z zamujanjem na oder umetno dvigujejo nestrpnost in pričakovanja občinstva. Tokrat smo namesto na nastopajočega namreč čakali občinstvo. Precej stolov je nekaj minut po predvidenem začetku koncerta ostalo praznih. "Medtem ko čakamo na nepravočasnice in nepravočasnike, vas vabim, da posežete po kozarcu vina," je z gostoljubnostjo vabil Brecelj. Na improvizirani točilni pult ob robu odra je v plastične kozarce natočil belo-rdečega štajersko-primorskega zdravila za žejo. Njegov naravoslovni čut, ki ga je gojil že kot falirani študent matematične fizike in geologije, mu ni dal miru. S štetjem steklenic in gledalcev v amfiteatru ter nekaj osnovnimi matematičnimi operacijami mu je v nekaj minutah uspelo izračunati povprečno količino vina na gledalca. Ko je v dvorano vstopilo še nekaj zamudnikov, se je uvodno sproščanje občinstva z vinom zaključilo in koncert se je lahko pričel.
"Moram vas fotografirati"
"Hvala ravnatelju Lorenčiču za to razmetavanje denarja in hvala vam za pozornost, s katero osmišljate to investicijo," je Brecelj svojem slogu pozdravil občinstvo. Na glavo si je poveznil breceljski klobuk, ki poleg belega fiča z avtomobilskimi nalepkami eushit in sloshit pomeni nepogrešljiv del njegovega imidža. V roke je vzel akustično kitaro in napovedal "mučilnih mehkoterorističnih šest komadov". Beseda "mehki terorizem" po svojem etimološkem izvoru spada med njegove izume. S tem misli na teror, ki telesno ne poškoduje, ampak samo zmoti. Brecljeve šale, manj spodobno vedenje in duhovitost so tako samo taktike, s katerimi izraža svoje poglede na politiko, kulturo, znanost, z eno besedo - na družbo. Čeprav se je njegovo svarilo o ušesom manj prijetnem prvem delu koncerta sprva zdelo pretirano, Brecelj občinstva, vsaj na začetku, ni začel razvajati s svojimi bolj znanimi in spevnimi komadi. Pri pesmih, kot je Našo malo dijete, je pravzaprav Brecljeva interprtecija tista, ki na prvi pogled preprostemu besedilu dvigne vrednost in gledalca potegne v čustveno doživetje. Kljub temu pa prostor za gledalčevo interpretacijo tu in tam omeji s spremljevalnimi zgodbicami. "Po enaintridesetih letih je naše malo dete študent filozofije in ponosen lastnik izpita za viličarista. Veste, pri pošti preklada pakete," je Brecelj s humornimi pripombami omilil malo bolj melanholičen prvi del koncerta. Malo pred premorom je iz platnene vreče potegnil fotoaparat. "Preden pobegnete, vas moram nujno fotografirati. Bogve, koliko časa boste še zdržali v dvorani."
Rdeči bar
Slive so zrele in Vatentat sta naslova dveh kratkih projekcij, ki se ju je Brecelj odločil prikazati med glasbenim premorom. V obeh nastopa v vlogi glavnega protagonista; pri prvem kot žrtev policijskega napada s pendreki, v drugem filmčku pa kot atentator Dimitrija Rupla. Bivšega zunanjega ministra je med njegovim govorom ob obletnici Univerze na Primorskem oplazil z vatnim izstrelkom. Čeprav je Brecljev album Coctail uvrščen med največje dosežke slovenskih kantavtorjev, je v svojem lokalnem okolju veliko bolj kot glasbenik poznan kot gonilna sila koprskega Mladinskega kulturnega centra in Društva prijateljev zmernega napredka. "Moram vam povedati, da bi po mojem načrtu do sedaj že vsi morali zapustiti dvorano. Ker pa ste še tu, dovolite, da vam zaigram še Rdeči bar. V pogodbi imam namreč zapisano, da če ta komad izpustim, ne bo nobenega honorarja," je Brecelj začel uvod v zaključni del koncerta. V roke je tokrat vzel električno kitaro in z Alojz valčkom nakazal, da na vrsto pridejo bolj znani komadi. "Alojz Kodre mojster za vse, mojster za mafijo," je zvenel spevni refren. Pesem je posvetil nekdanjem profesorju matematične fizike, ki je bil zaradi zahtevnih izpitov tudi glavni krivec za to, da je Brecelj svoje mladostne sanje o poklicu meteorologa, zamenjal s statusom samostojnega kulturnega delavca.
MISEL
"Sošolce sem našuntal, da si iz spričeval naredimo aviončke, nato pa smo jih metali po avli"
KATJA ERTL
Garage Explosion 2010 - Nova Muska
Garage Explosion 2010
Fotozgodba s festivala Garage Explosion, Pekarna(dvorana Gustaf), Maribor, 8. 10. 2010. Avtor vseh fotografij je Sebastijan Iskra.
Morlocks(MySpace)
Šmajser(MySpace)
Diego(MySpace)
sreda, november 03, 2010
Resnična sramota - 03,112010
Resnična sramota
Pop/Kultura - sreda, 03.11.2010 Tekst: Tomaž Klipšteter
The Best Band You Never Heard In Your Life je naslov izjemnega dvojnega albuma Franka Zappe, na katerem so ujeti posnetki s koncertov njegovega big banda iz leta 1988. Poum Tchack bi si zaslužili enak naziv; šestčlanska zasedba iz Marseilla je namreč ta čas najboljši bend, ki ga v življenju niste slišali.
Poum Tchack, šestčlanska zasedba iz Marseilla, je najboljši bend na svetu, ki ga še niste slišali.
Če bi zapisali, da Poum Tchack igrajo gypsy swing, bi jih s tem podcenjujoče ujeli v ta staromodni žanr. Njihova glasbena podstat resda korenini globoko v dediščini Djanga Reinhardta, vendar so nanjo na debelo nanesli svoje avtorske sloje rocka, jazza, flamenka... Vse to odigrajo z uigranostjo najboljših ciganskih zasedb (v misli mi prihajajo Taraf de Haidouks), njihove kitarske energičnosti pa se - ustrezno električno ojačane ne bi sramovali niti pri originalni Sepulturi (kitarista Poum Tchack sta Alexandre Morier in Olivier Dambezat, na kontrabasu je Emmanuel Reymond). Sekstet z izjemno lahkotnostjo surfa med glasbenimi stili in v skladbah razmetava citate Astorja Piazzolle, Gorana Bregovića in klasične glasbe, za hec pa violinist Jean-Philip Steverlynck uprizori še presleyjevski vložek (Sweet Surrender).
Poum Tchack so v minulih treh letih že trikrat obiskali Maribor, minuli petek pa so v dvorani Gustaf nastopili v okviru nove turneje po evropskem vzhodu, na kateri predstavljajo svojo tretjo zgoščenko Billie, posvečeno nepozabni Billie Holliday. Vendar niso pripravili koncerta melanholičnega jazza, saj so njihove predelave skladb "Lady Day" avtorske v tolikšni meri, da zmorejo izvirne pesmi v njih prepoznati samo najbolj poznavalski ljubitelji legendarne ameriške pevke. Strange Fruit so transformirali v psihedelično rock skladbo Strange Boat, Love Is Here To Stay so odigrali kot nekakšen gypsy-surf, v ekstatičnem How Could You pa je zablestel karizmatični Lionel Elian (glavni vokal, harmonika in klaviature). Naj še omenimo v francoščino prevedeno in v klovnovski gypsy swing namočeno skladbo Romance, v kateri je za mikrofon stopil še bobnar Samuel Bobin.
Če k temu navržemo še turbo cigansko country priredbo Mississippi Moan (Duke Ellington), ponarodelo italijansko pesem Mamma Mia in vse ostale odigrane skladbe, postane koncert Poum Tchack poltretjo uro dolgo glasbeno doživetje. In prav tu nastopi sramota. Sramotno je, da tako izjemno talentirana skupina virtuozov ni mnogo bolj popularna med tistimi evropskimi ljubitelji glasbe, ki sicer množično zahajajo na koncerte Manu Chao, Gogol Bordello ali poleti romajo v Gučo. Sramotno je, da Mariborčani niso bolj številčno počastili tretjega obiska Francozov (ki se je zgodil po zaslugi organizatorja Marjana Ornika). Mesto, ki noče biti zgolj fasada evropske prestolnice kulture, bi moralo pokazati več zanimanja za takšne glasbene bisere, petkov koncert pa je imel žal dvakrat več minut glasbe kot ljudi v občinstvu. Poum Tchack si zaslužijo polne dvorane povsod, ne le v Mariboru.
P. S. Vsem tistim, ki so zaradi nevednosti, lenobe ali ignorance zamudili slovensko turnejo Poum Tchack, preostaja tolažilna nagrada: s svetovnega spleta si lahko brezplačno in legalno natočijo njihove tri albume.