sreda, november 29, 2006

Mare Bulc: Zadnja egoistična predstava

Večer, 28.11.2006 (pdf)

Mare Bulc, ki je lansko leto končal študij gledališke režije na ljubljanski AGRFT in ki iz generacije (že uveljavljenih ali še neuveljavljenih) režiserjev, rojenih v 70. letih, predstavlja najdrznejšo in najsodobnejšo gledališko govorico po praksah t. i. tretje generacije, ki se je začela uveljavljati v 80. letih in na začetku 90. let, je prejšnji teden zaokrožil ciklus svojih "egoističnih" projektov z Zadnjo egoistično predstavo na Odru pod zvezdami v Lutkovnem gledališču Ljubljana, te dni pa je v okviru festivala Performa nastopil tudi v dvorani Gustaf (Pekarna Magdalenske mreže) v Mariboru. Predstava je nastala v produkciji Zavoda Maska, s katerim je Bulc začel sodelovati že v času svojega študija na Akademiji, ob dogodku pa je Maska založila tudi dve zgoščenki: prva - knjiga - vsebuje dramo Zadnje egoistične predstave, na drugi pa so posnetki Bulčevih dogodkov No History/ Know History, ki jih lahko razumemo tudi kot pretvarjanje "egoističnih predstav" v govorico subjekta.


Predstava je - z gledalci vred - "po dolžini prostora razpolovljena" na dva prekata: prvega zaseda živi Mare Bulc, vzporedno ob njem (na njegovi desni) pa nastopi (kot njegov dialoški partner) "Video Mare Bulc". Pogovarjata se o Bulčevih naziranjih gledališča, o njegovem dosedanjem "egoističnem" opusu, o Zadnji egoistični predstavi, o izobraževanju na AGRFT, o izdaji knjige in DVDja ob Zadnji egoistični predstavi, o dramskem tekstu tekočega dogodka itn. Na platnih obeh prekatov se v natančno določenih trenutkih vrtijo video dokumenti posameznih Bulčevih No History/ Know History dogodkov.

Predstavo je sicer mogoče etiketirati s pojmom "avtobiografskega performansa", vendar ji ni mogoče določiti centralnega ega, saj se ta ves čas vpisuje v teritorij liminalnosti (na več nivojih - formalnem, vsebinskem, prostorskem in časovnem - na raven znaka pripelje nek virtualni, decentralizirani "vmes"), ki ga lahko razumevamo s tezo, da subjekta (temu bi ustrezalo vprašanje "Kdo je Mare Bulc?", to pa bi terjalo identifikacijski odgovor "Mare Bulc je..."), ni mogoče določiti kot nekaj gotovega, stabilnega, zaključenega in nadčasovnega, ampak je ta prisoten zgolj skozi sledi vsakokratnih aktualnih intersubjektivnosti. Za kaj gre? Gre za epohalno in paradigmatsko razliko med dvema konceptoma subjekta v polju evropske metafizike: prvi je klasičen in razume identiteto kot predstavljanje/ ponavljanje istega stabilnega, gotovega in nadčasovnega originala in njegovega avtentičnega jedra, bistva, drugi pa trdi, da je subjekt - brez bistva - skupno ime za mnoštvo različnih posameznosti, ki nimajo nobenega fiksnega ali predhodnega temelja in ki so vsakokrat nekaj novega. Pri slednjem gre za kompleksno ponovitev, pri kateri je razlika in drugost vselej že vpisana v identiteto samo ("izvirni greh" tu predstavlja Rimbaudov stavek iz pisma Paulu Demenyju leta 1871: "Jaz je nekdo drug."). Bulčeva predstava egokracijo gledaliških protokolov na zabaven in ironičen način zagrabi prav v igri " potvorjenih originalov" in "videzov", za obrat pa poskrbi, ko se pri priklonu na mestu "videza Mareta Bulca" pojavi njegov brat dvojček Gregor Bulc. Tu problem postane zelo viden. Zelo redki so namreč, ki so ju sposobni razločevati. Kdo je tu original in kdo njegova ponovitev, pa je popolnoma deplasirano vprašanje.


Rok Vevar

sreda, november 22, 2006

Nov razstavni prostor v Pekarni

Večer, 15.11.2006

Od sinoči je Kulturni center Pekarna v Mariboru bogatejši za nov razstavni umetniški prostor La Vitrine.

La Vitrine je bila ustvarjena septembra 2006 v času projekta mladinske izmenjave "Pekarna Green Refit". Zgrajena je bila kot prvi korak evropskega umetniškega projekta z namenom razvijanja sodobne kulturne izmenjave. Vsak mesec je za razstavo izbran en evropski umetnik; globalni dogodek, ki bo združeval ta dela (in še nekatera druga), pa bo prvič potekal aprila v Hladilnici (KC Pekarna). Upravljalci La Vitrine so se povezali z drugimi galerijami v Franciji, Nemčiji in Belgiji - z namenom vzpostaviti mednarodno mrežo različnih prostorov in promovirati sodobne umetnosti. Otvoritvena razstava je "Le cercle tkatere avtor je francoski umetnik Antoine Milian; na ogled bo do 9. decembra.


mbk

"For je preveč"

Večer, 15.11.2006

Čeprav je pestro festivalsko dogajanje, minuli viked pa vse do sredine tedna sta mariborski vsakdan namreč popestrila kar dva, jazz festival Izzven ter mariborski festival dokumentarnega filma DokMa, lahko samo pohvale vredno, pa je bilo umeščanje reklamnega panoja, ki je vabil obiskovalce na slednjega, za marsikaterega mimoidočega vsaj neprimerno, če ne moteče. Velik jumbo plakat je bil namreč z dolgimi horizontalnimi podporniki, ki zagotavljajo stabilnost konstrukcije, postavljen pred pročelje grajske kapelice, kjer je bil predmet spotike številnim, ki v naglici vstopajo in izstopajo na bližnji avtobusni postaji. Le upamo lahko, da kislih "for" na ta račun res ni bilo preveč, kot govori grafit za njim, ki pa je svoje mesto na steni sicer našel že dolgo pred panojem.

Foto: Sašo Bizjak

Pestro dogajanje dobrodošllo, pano ne preveč


Urška Kereži

Prerez slovenske ustvarjalnosti

Večer, 21.11.2006

Na različnih lokacijah v Mariboru se danes v organizaciji Mladinskega kulturnega centra pričenja 11. mednarodni festival sodobnih scenskih umetnosti Performa 2006


Predstava Egomanija v izvedbi Nataše Lušetić in Damirja Klemenića



Letošnja Performa je že enajsta po vrsti, kar kaže na pomembnost tovrstnega festivala tudi na tem koncu Slovenije. Na Performi, ki bo trajala med 21. in 26. novembrom, se bo zvrstilo sedem dogodkov, ki predstavljajo sodobno scensko umetnost danes. Poudarek letošnje Performe je na slovenskih ustvarjalcih, saj ugotavljajo izjemno ustvarjalnost in visoko kakovost znotraj domače produkcije. "Letošnji festival je prerez slovenske ustvarjalnosti. Novi vidiki festivala pa gredo tudi v smer sodelovanja s tujimi producenti," je na včerajšnji tiskovni konferenci povedala direktorica MKC Maribor Dragica Marinič. Eden zahtevnejših zalogajev festivala je zagotoviti prostore za predstave, zato letos prvič kot soorganizator festivala nastopa Druga gimnazija. Finančni del festivala je pokrila mestna občina Maribor.

Na festivalu se prekrivajo različni žanri, video, ples, glasba... Danes, v torek, 21. novembra, se bo ob 20. uri v dvorani Gustaf predstavil mladi slovenski ustvarjalec Mare Bulc. Dan kasneje si bo ob 18. uri v amfiteatru Druge gimnazije moč ogledati izjemni video Marine Gržinić in Aine Šmid Hi-Res, ki razkrivata drugačen pogled na sodobni ples in njegovo filozofijo. Ob 20. uri ji bo sledil solo Dejana Srhoja, predstavnika umetniškega društva Fičo Balet, s predstavo Rob Raja. V četrtek, 23 novembra, bo ob 20. uri v amfiteatru Druge gimnazije na ogled Galerija mrtvih žensk, predstava Maje Delak in Male Kline. V petek, 24. novembra, bo ob 14. uri v Kulturnem inkubatorju okrogla miza Osebno, družbeno, politično, ki jo bo povezovala Jasmina Založnik, programska sodelavka festivala. V ospredju pogovora bo pomen in razumevanje pojma politično v sodobnih scenskih umetnostih danes. V soboto, 25. novembra, se bo ob 20. uri v amfiteatru Druge gimnazije s predstavo Egomanija predstavil Teatar Exit u.o. Festival Performa se bo zaključil s predstavo Zgodbe o telesu v izvedbi Plesne izbe Plesne Maribor v nedeljo, 26. novembra, ob 20. uri v dvorani Štuk.




NATAŠA RIŽNAR

ponedeljek, november 20, 2006

Album kot celostna umetnina

Večer, 15.november 2006

V mariborskem multikulturnem centru Pekarna pripravljajo cikel brezplačnih poslušalnic, namenjenih razvoju glasbenega okusa, aktivnega poslušanja in kritičnega odnosa do glasbe. V nasprotju s popularno glasbenimi trendi, ki iz glasbe delajo le ekonomski produkt, namenjen čim hitrejši potrošnji, se Ivanove poslušalnice, kot so jih poimenovali, vračajo k doživljanju glasbe kot umetnosti in skladbe kot elementa širšega konteksta, na primer albuma kot celostne umetnine.


Skrbnika prve poslušalnice, ki jo bodo pripravili v četrtek, 16. novembra, ob 20.15 (obiskovalce prosijo, naj bodo točni, ker bodo po začetku prireditve dvorano zaklenili, da bodo tisti notri lahko imeli potrebni mir), v dvorani Gustaf, bosta uveljavljena didžeja El Mutante in Stalker, osredotočila pa se bosta na album Heroes in the Sky kanadske zasedbe The Silver Mt. Zion Memorial Orchestra & Tra-la-la Band iz leta 2005 in na album Lisbon, ki ga je letos posnel Keith Fullerman Whitman. Večera zatem bo poslušanje potekalo v nekoliko manj zbranem, zato pa toliko bolj plesno sproščenem vzdušju - od 22. ure naprej bo v petek, 17. novembra, mednarodna didžejevska ekipa Street Beats navijala drum"n"bass, v soboto, 18. novembra, pa didžeja Jamail in Zbaetz jamajški reggae.


Darinko Kores Jacks